GAZY - SD_AR

Przejdź do treści

Menu główne:

GAZY

ARCHIWUM
GAZY
Gaz pieprzowy, w naszych warunkach, jest najbardziej popularnym środkiem do obrony. Praktycznie każdy sklep „z branży” ma je w swojej ofercie. Istnieje przekonanie, że obrona przy użyciu pojemnika z gazem jest intuicyjna, łatwa, przyjemna dla broniącego się i przeciwnie dla tego złego, nie niesie ze sobą konsekwencji prawnych i jest powszechnie dostępna. Hasła: „bądź bezpieczny – kup gaz”, gwarantują nam bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Rzeczywistość, jak zwykle, wygląda nieco inaczej. Nie każdy gaz jest dobry, nie każdy pojemnik będziemy w stanie użyć w sytuacji krytycznej, a przede wszystkim – najczęściej nie mamy pojęcia co z niego wylatuje, jak to działa i jak zachować się przed, po i w trakcie... Do tego trzeba być doświadczonym użytkownikiem, tacy są, ale nie jest ich wielu.
Dobry gaz jest jak rosyjska wódka Bieługa! Możesz pić wiele dobrych wódek, ale ta jest naprawdę dobra. Ciężko znaleźć lepszą. Będziesz zadowolony. Możesz kupić tanią, ale będziesz żałował. Taka jest prawda.
Kluczową rolę w dobrym gazie odgrywają scoville, czyli jednostka miary (skala ostrości Scovilla), która odpowiada za bezpośrednie działanie na napastniku. Pożądana liczba scovilli to trzy miliony, sukces gwarantowany.
Drugi ważny parametr to procent stężenia substancji czynnej. Klasyka to 0,5-0,6% OC, ale najlepszy gaz będzie miał 1,3%! To najbardziej pożądana wartość.
Kolejna ważna sprawa, na która trzeba zwrócić uwagę to sposób aplikowania, najlepsze to te opakowania, które posiadają głowicę z polimeru, wtedy mamy pewność posiadania bardzo dobrej jakości aplikatora. Tak naprawdę dobry gaz to dobrej jakości aplikator – głowica, oraz środek do rozpylania. To jest przepis na sukces. Dodatkowo koniecznie nasz gaz, jako środek obrony, musi posiadać zabezpieczenie przed przypadkowym uciśnięciem przycisku do aplikacji środka obezwładniającego. Najlepsze, mobilne opakowania powinny oscylować wokół 65 mililitrów. Pamiętajmy, że część oferowanych gazów jest palna a część nie – jest to istotne, jeśli spodziewamy się używania gazu w okolicy otwartego ognia. W przypadku służb może być to interwencja na osobie z papierosem – są to szczegóły, o których trzeba myśleć. Zupełnie inną kwestią jest w miarę trwałe oznaczenie napastnika, łatwiej wtedy prowadzić czynności odpowiednim służbom.
Bardzo ważne jest jaki rodzaj sposobu aplikowania wybierzemy, czy będzie to chmura, czy linia. O tym poniżej.
Inną grupą produktów są gazy żelowe i pianowe. Pamiętać trzeba, że u nas w kraju czasem jest zimno, a temperatura ma wpływ na gaz. Standardowo gazy mają gwarancję na 5 lat, ale pamiętajmy o tym, że pojemnik jest przenoszony w kieszeniach, torebkach, ładownicach i może ulec wcześniejszemu rozszczelnieniu na skutek uszkodzeń mechanicznych.
Witold Rajchert ARSENAŁ 135
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego